Hodujemy w domu drzewko cytrusowe

drzewko cytrusowe cytryna

 

Rośliny cytrusowe pochodzą z krajów tropikalnych i nie są przystosowane do panujących u nas warunków atmosferycznych. Można je jednak hodować w warunkach panujących w ogrzewanych zimą pomieszczeniach. Najpopularniejszym cytrusem hodowanym u nas w domach jest cytryna. Cytryny nie należy wysiewać z nasion, ponieważ okres młodociany bez owocowania trwa u cytryny do dwudziestu lat. Najlepiej zakupić młode drzewko rozmnożone wegetatywnie. Mając drzewko cytryny można ją rozmnażać przez odkładanie pędów. Jeśli odkłady robimy na kwitnącym i owocującym drzewku to po odcięciu i ukorzenieniu nowa roślina od razu kwitnie i owocuje.

 

Wymagania drzewka cytrynowego

 

Cytryna wymaga próchnicznej, przepuszczalnej lekko kwaśnej ziemi. Hodowana w doniczce nie przekracza jednego metra wysokości. Młode drzewko wymaga kilkukrotnego przesadzania do coraz większych doniczek. Na dnie doniczki misi być zrobiony dren z keramzytu, drobnych kamyczków lub grubego żwiru. Cytryna wymaga wilgotnego podłoża, ale nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Dlatego należy wylewać wodę znajdującą się na podstawce po podlewaniu. Na wiosnę i latem wskazane jest zraszanie liści cytryny, ale nie na pełnym słońcu. Wiosną i latem należy nawozić drzewko specjalistycznymi nawozami dla roślin cytrusowych. Nawozy te mają właściwą proporcję mikroelementów potrzebnych cytrynie magnezu, cynku manganu i żelaza. Wskazane jest comiesięczne umycie drzewka pod prysznicem. Od listopada do marca cytryna wchodzi w stan spoczynku i  tym czasie wskazane jest obniżenie temperatury nawet do dwunastu stopni Celsjusza. Należy wtedy zaprzestać nawożenia i zmniejszyć częstotliwość podlewania. Jeśli tego nie zrobimy i cytryna będzie przebywała w temperaturze ponad dwadzieścia stopni Celsjusza to nie wejdzie w stan spoczynku i będzie kwitła i owocowała prawie cały rok. Drzewko cytrynowe jest wrażliwe na zmianę kąta padania promieni słonecznych i po przestawieniu może całkowicie zgubić liście.

 

Przycinanie pędów

 

Wskazane jest na przełomie lutego i marca przycinanie starych pędów. Cytryna dobrze znosi przycinanie nawet młodych pędów. Dlatego można drzewko cytryna dowolnie ukształtować. Przez przycinanie pędów możemy zmieniać tak wielkość, jak i kształt korony drzewka cytryny. W ramach przycinania możemy robić odkłady i w ten sposób rozmnażać cytrynę.

 

Kwitnienie i owocowanie cytryny

 

Cytryna jest samopylna i nie wymaga stosowania żadnych zabiegów wspomagających typu przenoszenie pyłku z kwitów przy pomocy pędzelka. Jeśli cytryna nie wchodzi w stan spoczynku, to zimą wydaje mniejszą ilość kwiatów. Także w okresie dojrzewania owoców na cytrynie znajduje się mniejsza ilość kwiatów. W okresie dojrzewania owoców wskazane jest umieszczanie drzewka na stanowisku silnie nasłonecznionym.

 

Choroby i szkodniki cytryny

 

W zasadzie drzewka cytrynowe są odporne na większość chorób roślin hodowlanych. Niekiedy na drzewkach cytrynowych hodowanych w domach mogą się pojawić szkodniki takie jak przędziorek chmielowiec lub wełnowiec cytrusowiec.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*