Jak grzeją grzejniki centralnego ogrzewania

grzejnik kaloryfer

Ciepło wytwarzana w kotle CO jest oddawane do ogrzewanych pomieszczeń przy pomocy grzejników. Grzejniki oddają ciepło na dwa sposoby, przez promieniowanie i przez przejmowanie ciepła. Oczywistym warunkiem oddawania ciepła jest wyższa temperatura zewnętrznych powierzchni grzejnika od temperatury otocznia. Przejmowanie ciepła polega ogrzewaniu się powietrza stykającego się ze ściankami grzejnika. Ogrzane powietrze jako lżejsze unosi się do góry, stąd przejmowanie ciepła jest skutecznym sposobem grzania na pionowych ściankach grzejnika, gdy możliwy jest ruch ogrzanego powietrza do góry. Ruch ogrzanego powietrza do góry nazywany jest konwekcją i grzejniki, w których dominuje ten sposób oddawania ciepła nazywane są grzejnikami konwekcyjnymi. Oddawanie ciepła przez promieniowanie polega na tym, że każde ciało wydziela promieniowanie podczerwone, a także je pochłania. Ciało o wyższej temperaturze więcej ciepła wydziela niż pochłania, a ciało niższej temperaturze odwrotnie.

 

Grzanie przez konwekcję

 

Grzanie konwekcyjne ogrzewa powietrze przepływające pionowe względem powierzchni grzejnika tak znajdujących się na zewnątrz grzejnika, jak i wewnątrz grzejnika. Przy danych gabarytach grzejnika zwiększenie powierzchni wewnętrznych przez dodanie żeber zwiększa konwekcyjne oddawanie ciepła. Możliwe jest w związku z tym zbudowanie stosunkowo małego grzejnika o stosunkowo dużej powierzchni żeber. Grzejnik o największej powierzchni żeber nazywany jest grzejnikiem konwektorowym. Ilość oddawanego ciepła zależy od powierzchni i różnicy temperatur żeber i temperatury powietrza.

 

Grzanie przez promieniowanie

 

Ilość wypromieniowanego ciepła zależy od czwartej potęgi temperatury ciała. Grzanie przez promieniowanie nie grzeje powietrza, a ciała stałe znajdujące się w okolicy grzejnika. Ilość oddawanego ciepła przez promieniowanie zależy od różnicy czwartych potęg temperatury zewnętrznych powierzchni grzejnika i temperatury ciał otaczających grzejnik, a także od zewnętrznych powierzchni grzejnika. Użebrowanie grzejnika obniża temperaturę zewnętrznych powierzchni grzejnika i przez to zmniejsza oddawanie ciepła przez promieniowanie. Przy małych różnicach temperatur wody doprowadzanej do grzejnika i temperatury otoczenia dominującym procesem oddawania ciepła jest konwekcja. Promieniowanie ma znaczenie dopiero przy dużych różnicach tych temperatur. Aby móc oddać dużą ilość ciepła przez promieniowanie trzeba zwiększyć wielkość grzejnika.

 

Wnioski

 

Jeśli trzymamy rękę nad grzejnikiem i czujemy ciepło to jest to ciepło oddawane przez konwekcję. Jeśli trzymamy rękę obok grzejnika i czujemy ciepło to jest to ciepło oddawane przez promieniowanie. Wewnętrzne żebrowanie grzejników ma jedną wadę. Do wewnętrznych powierzchni żeber nie ma dostępu i nie można w związku z tym tych powierzchni czyścić ani dezynfekować. Dlatego takie grzejniki nie mogą być stosowane tam, gdzie dezynfekcja jest konieczna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*