Typy grzejników stosowanych w instalacjach centralnego ogrzewania

kaloryfer grzejnik

 

Grzejniki stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania można podzielić na kilka typów, grzejniki żeberkowe, grzejniki stalowe i grzejniki miedziano-aluminiowe. Grzejniki te różnią się konstrukcją. To z kolei skutkuje różnicą w cenie i różnicą we własnościach.

 

Grzejniki żeberkowe

 

Grzejniki żeberkowe są najstarszym typem grzejników. Pojedyncze segmenty zwane żeberkami są skręcane wewnętrznie dwoma tulejkami z naciętą na zewnątrz tulejki śrubą rzymską (z jednej strony tulejki gwint lewozwojny, a z drugiej strony tulejki gwint prawozwojny). Miejsca skręcenia uszczelnione są okrągłą uszczelką płaską. Grzejniki żeberkowe można łączyć w pakiety o dowolnej ilości żeber. Można do istniejących grzejników dodać dodatkowe żebra i zwiększyć ich moc grzewczą. Warunkiem dodania żeber jest ten sam rozstaw gwintów do skręcania. Można także odjąć żeberka i zmniejszyć ich moc grzewczą. Najstarszy rodzajem grzejnika żeberkowego jest grzejnik żeliwny. Obecnie grzejniki żeliwne , które są bardzo ciężkie, zostały zastąpione grzejnikami aluminiowymi. Typowe grzejniki aluminiowe mają rozstaw gwintów pięćdziesiąt centymetrów. Grzejniki żeberkowe mają po dwa otwory gwintowane z każdej strony, z których dwa są wykorzystywane jako wlot i wylot, a dwa pozostałe są zaślepiane korkami. Cenowo są porównywalne z grzejnikami płytowymi.

 

Grzejniki stalowe

 

Grzejniki stalowe są wykonywane jako grzejniki rurowe i grzejniki płytowe. Grzejnik rurowy składa się z dwóch rur pionowych połączonych kilkoma rurami poziomymi lub odwrotnie. Najczęściej ma cztery otwory gwintowane, z których dwa są zaślepiane korkami, a dwa pozostałe są wlotem i wylotem. Stąd wlot i wylot mogą być usytuowane dowolnie. Znajdują zastosowanie głównie jaki grzejniki łazienkowe, gdzie część rur poziomych wykorzystywana jest jako suszarka. Grzejniki płytowe budowane są z dwóch płyt grzejnikowych tworzących prostopadłościan użebrowany od środka. Najczęściej są najtańszymi grzejnikami dla danej mocy grzewczej. Wlot i wylot wynika z konstrukcji grzejnika i nie można ich przestawiać.

 

Grzejniki miedziano-aluminiowe

 

Grzejniki miedziano-aluminiowe nazywane są najczęściej konwertorami. W grzejnikach tych rury miedziane przechodzą przez pakiety cienkich blach aluminiowych. Konstrukcja taka tworzy prostopadłościan o ściętych krawędziach bocznych. Mają tak dużą powierzchnię wewnętrznych żeber utworzonych z blachy aluminiowej, że temperatura powierzchni zewnętrznych jest prawie równa temperaturze otoczenia nawet przy maksymalnej mocy cieplnej. Są bardzo lekkie. Nie ma w nich możliwości czyszczenia i dezynfekcji wewnętrznego użebrowania. Są najdroższy grzejnikami dostępnymi na rynku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*