Uprawiamy warzywa kapustne

kapusta

Warzywa kapustne stanowią dużą grupę warzyw, z których najbardziej znane są kapusta głowiasta, brukselka, kalarepa kalafior i brokuły. Sałata, pomimo że niekiedy jest kojarzona z kapusta nie należy do warzyw kapustny, a do warzyw liściowych. W małym ogródku nie  ma sensu uprawiać kapusty , ponieważ zajmuje ona stosunkowo dużo miejsca.

 

Brukselka

 

Brukselka nie jest bardzo popularnym warzywem w naszym kraju. Ponieważ główki brukselki można zbierać do późnej jesieni, to uprawiając brukselkę zapewniamy sobie świeże warzywa do początku zimy. Brukselka nie ma dużych wymagań glebowych, jest tylko wrażliwa na brak wody. Ponadto źle znosi przenawożenie. Brukselkę wysiewamy w kwietniu w rozsadniku i rozsadę brukselki przesadzamy na przełomie maja i czerwca. Na przełomie sierpnia i września obcinamy wierzchołek pędu, aby przyśpieszyć wiązanie główek. Główki brukselki zbieramy po pierwszych przymrozkach. Zbiór zaczynamy od dolnych główek. W ten sposób umożliwiamy dorastanie główek górnych.

 

Kalafior

 

Kalafior ma duże wymagania glebowe. Przygotowanie rozsady kalafiora w warunkach domowych jest trudne i najlepiej jest rozsadę kalafiora kupić. Wczesne rozsady kalafiora możemy sadzić w kwietniu. Kalafior wymaga intensywnego podlewania. Częścią jadalną kalafiora jest kwiat. Kwiat kalafiora należy chronić prze słońcem, aby nie zaczął żółknąć.

 

Kalarepa

 

Częścią jadalna kalarepy jest zgrubiała łodyga. Rozsadę kalarepy sadzimy do gruntu w kwietniu. Ponieważ kalarepa ma krótki okres wegetacji, to już pod koniec maja możemy dokonać zbioru kalarepy. Jest wtedy jednym z pierwszych warzyw, jakie możemy zebrać w swoim ogródku. Późne odmiany kalarepy możemy zbierać do przymrozków.

 

Brokuł

 

Brokuł jest warzywem podobnym do kalafiora. Jadalny jest kwiat, trochę mniejszy niż u kalafiora. Brokuł wysiewany w marcu daje zbiory latem. Rozsadę przesadzamy do gruntu pod koniec kwietnia. Zbiór zaczynamy od róży wierzchołkowej. Po jej wycięciu wyrastają boczne pędy zakończone mniejszymi różami. W zależności od pory wysiewy brokuły możemy zbierać do późnej jesieni. Brokuły późnojesienne uważane są za smaczniejsze od brokułów wczesnych. Brokuły uważane są za najzdrowsze warzywa, jakie możemy uprawiać we własnym ogródku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*