Wybieramy baterię wannową, prysznicową, kuchenną i umywalkową

słuchawka prysznicowa

 

Instalacje wodociągowe muszą być zakończone w punkcie czerpania wody zaworami. W przypadku korzystania z wody zimnej i ciepłej instalacja wodociągowa zakończona dwoma zaworami we wspólnym korpusie zwanymi baterią. Obecnie mamy do wyboru trzy rozwiązania. Bateria z dwoma osobnymi zaworami i dwoma osobnymi pokrętłami pozwala na niezależną regulację osobno wody zimnej i osobno wody ciepłej. Bateria z jednym pokrętłem jednocześnie otwiera dopływa wody ciepłej i zimnej. Pokrętło posiada dodatkowy stopień swobody ruchu regulujący natężenie przepływu wody ciepłej i zimnej. Bateria taka nazywana jest baterią tradycyjną. Bateria taka nazywana jest baterią z mieszaczem.  Bateria posiada jeden zawór sterowany ręcznie i drugi zawór termostatyczny sterowany automatycznie. Zawór termostatyczny zaopatrzony jest w pokrętło do nastawy temperatury.

 

Baterie tradycyjne

 

Baterie tradycyjne wyposażone są w dwie głowice do zimnej wody i do ciepłej wody. Dawniej głowice były zaworami grzybkowymi, w których trzeba było często wymieniać uszczelki na grzybku. Obecnie stosowane są głowice ceramiczne, które charakteryzują się dużą trwałością, a do całkowitego otwarcia zaworu wystarczy około połowa obrotu. Obecnie baterie takie stosowane są w wykonaniu retro.

 

Baterie z mieszaczem

 

Baterie z głowicą mieszającą nazywane bateriami z mieszaczem praktycznie wyparły w użytku baterie tradycyjne. Ich podstawową zaletą jest możliwość usługi baterii jedną ręką z użyciem jednej dźwigni. Ruch dźwignią w poziomie lewo-prawo reguluje stosunek wody ciepłej do zimnej. Ruch dźwignią w pionie do góry otwiera wypływ jednocześnie ciepłej i zimnej wody, a zmiana położenia dźwigni w pionie reguluje całkowite natężenie przepływu ciepłej i zimnej wody. Wprawdzie elementy zamykające i regulujące głowicy mieszacza wykonane są z tworzyw sztucznych, ale ponieważ elementy zmykające i regulujące uszczelniane są uszczelkami wargowymi, to głowica mieszająca ma bardzo dużą trwałość. Jeśli gniazdo pod głowicę w baterii tradycyjnej jest znormalizowane i  dowolna głowica ceramiczna pasuje do baterii tradycyjnej, to gniazda do głowicy mieszającej nie są znormalizowane. Dlatego nawet u tego samego producenta nie ma pewności, że dana głowica mieszająca będzie pasowała do danej baterii. Ponieważ jednocześnie cena głowicy mieszającej jako części zamiennej wynosi około połowy ceny całej nowej baterii, prościej jest w razie konieczności wymienić cała baterię z mieszaczem.

 

Baterie termostatyczne

 

W baterii termostatycznej rolę mieszacza zimnej i ciepłej wody spełnia zawór termostatyczny. Otwarcie ceramicznego zaworu zamykającego powoduje opływanie zmieszanej wody zimnej i ciepłej mieszka sprężystego głowicy termostatycznej, który to mieszek w zależności od temperatury zmieszanej wody zmienia swoją długość i zmniejsza lub zwiększa przepływ wody ciepłej, aż do uzyskania temperatury nastawionej na głowicy. Głowice termostatyczne różnią się bezwładnością reakcji na zmianę natężenia przepływu wody. Można w przybliżeniu przyjąć, że droższe głowice termostatyczne mają mniejszą bezwładność i temperatura wody jest bardziej stabilna. Baterie termostatyczne sprawdzają się jako baterie wannowe i prysznicowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*