Czy chirurgia plastyczna dla dzieci ma sens?

Operacje plastyczne przeprowadzane na dzieciach to temat niewątpliwie kontrowersyjny.W końcu ciało młodego człowieka wciąż się rozwija, niektórzy są również zdania, ze nie warto uczyć malucha od dzieciństwa, ze wygląd jest najważniejszy w życiu, a operacje plastyczne są właśnie z takim poglądem kojarzone. Są jednak przypadki, gdzie taki zabieg jest zalecany, a nawet konieczny. Wynika to z tego, że niektóre wady wrodzone mogą nie tylko zaburzyć rozwój fizyczny dziecka, ale i spowodować spustoszenie w jego psychice, gdyż w człowiek w wieku dorastania jest szczególnie wrażliwy na krytykę i przytyki ze strony rówieśników.

Jakie zabiegi wykonuje się najczęściej?

Niektóre operacje są na tyle mało inwazyjne, że decyzja z nimi związana nie powinna być trudna, np. zabieg korekty odstających uszu. Przede wszystkim chodzi o to, aby skorygować wszelkie wady wrodzone, które mogą utrudnić rozwój dziecka. Niektóre defekty, takie jak rozszczep podniebienia czy wargi, który utrudnia rozwój mowy i powinien być najpierw leczony za pomocą metody ortodoncji, powinny być naprawione już we wczesnym dzieciństwie. Kolejnym przykładem operacji koniecznej w przypadku dziecka jest operacja stulejki.

Efekty operacji u dzieci

Plusem operacji u dziecka z pewnością jest umożliwienie jego dalszego rozwoju, gdyż niektóre wady wrodzone znacznie go utrudniają, a nawet uniemożliwiają. Trzeba mieć również na uwadze dobre samopoczucie dziecka, co więcej, jego samoocena również będzie miała znaczny wpływ na jego dalsze życie. Aby dziecko czuło się dobrze w swojej skórze trzeba zadbać o pozytywne postrzeganie samego siebie, a operacje zdecydowanie to ułatwią.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*