Jak bezpiecznie kupić auto na gaz?


Nie da się ukryć, że koszty eksploatacji samochodu zasilanego LPG są dużo niższe. Wszystko za sprawą różnicy w cenie benzyny i LPG. Nie brakuje, zatem zwolenników tańszej jazdy. Kupując samochód używany, większość z nas zwraca uwagę na to, czy posiada odpowiednią instalację. Oszuści jednak nie śpią. Warto wiedzieć jak nie dać się złowić w ich sieci i jakie dokumenty powinien posiadać samochód na gaz.

Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym
Bez stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym jazda samochodem na gaz staje się nielegalna. W przypadku samochodów z instalacją LPG warto, zatem sprawdzić dowód rejestracyjny pod tym kątem. Zazwyczaj umieszczona jest w nim informacja „przystosowany do zasilania gazem” albo „GAZ-LPG”. Pamiętajmy o tym, że brak takiego wpisu uniemożliwia jazdę po polskich drogach. W razie wykrycia zaniedbania przez kontrole drogową najprawdopodobniej zostaniemy ukarani mandatem, a dowód rejestracyjny zostanie nam odebrany.

Certyfikat zbiornika
Zbiornik na gaz zamontowany w samochodzie powinien przechodzić regularne badania techniczne. Potwierdza je certyfikat, wydawany przez producenta. Jest on ważny przez 10 lat od momentu produkcji i zatwierdzony przez Transportowy Dozór Techniczny. Gdy auto przechodzi rutynowy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów, jego właściciel może zostać poproszony o okazanie dokumentu. W przypadku zakupu samochodu używanego z LPG, należy sprawdzić numer i datę produkcji zbiornika i porównać dane z certyfikatu, z danymi na tabliczce znamionowej urządzenia. Jeżeli nie sprawdzimy tych informacji dokładnie, może okazać się, że certyfikat został wydany do dla zupełnie innego zbiornika albo jest zwyczajnie nieważny.

Może zdarzyć się sytuacja, a której sprzedający w ogóle nie dysponuje dokumentem lub okres eksploatacyjny zbiornika kończy się. Należy wówczas zwrócić się do Transportowego Dozoru Technicznego z prośbą o zlecenie kontroli. Badania takie przeprowadzają wyłącznie uprawnieni inspektorzy, a ich listę można znaleźć na stronie TDT. Kontrola zbiornika wiąże się z całą serią skrupulatnych badań. Trwa, więc bardzo długo. Zbiornik, który pozytywnie przejdzie badanie może być użytkowany jeszcze przez okres 10 lat. Następne przedłużenie eksploatacji nie jest możliwe. Przepisy zabraniają użytkowania zbiornika dłużej, niż 20 lat od daty produkcji.

Świadectwo homologacji
To już ostatni dokument, którego powinniśmy zażądać od sprzedawcy, kupując auto na gaz. Świadectwo homologacji wydawane jest przez firmę, zajmującą się montażem instalacji. W tym przypadku również warto porównać, czy dane z dokumentu odpowiadają danym z tabliczki znamionowej. Bardzo rozsądnym krokiem jest poproszenie o przedłożenie faktury za montaż. Powinniśmy również dokładnie przejrzeć książeczkę gwarancyjną zbiornika i adnotacje o dotychczasowych przeglądach. Bardzo często bywają one fałszowane. Pamiętajmy o tym, że tabliczka znamionowa dostarczyć nam może wszystkich najważniejszych informacji na temat zbiornika, w tym: nazwy producenta, wymiarów i pojemności oraz homologacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Kupujemy auto dla firmyKupujemy auto dla firmy

W wielu firmach samochód to narzędzie ułatwiające codzienną pracę albo wręcz umożliwiające prowadzenie działalności. Trudno wyobrazić sobie współcześnie działające przedsiębiorstwo bez samochodu firmowego. Zakup takiego pojazdu wiąże się jednak z