Rejestracja i ubezpieczenie auta sprowadzanego zza granicy


Popularność sprowadzanych samochodów w naszym kraju cały czas rośnie. Bardzo chętnie sprowadzamy auta od naszego zachodniego sąsiada. Być może ze względu na przeświadczenie o solidności niemieckich pojazdów. Ale powodzeniem cieszą się również auta z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch. Auta zagraniczne są według nas nie tylko lepszej jakości. W opinii wielu Polaków samochód zza granicy jest również znacznie lepiej utrzymany. Największym zaś plusem sprowadzania aut z innych krajów są ich konkurencyjne ceny. Podczas, gdy dziesięcioletnie auto na Zachodzie uznawane jest już za mocno zużyte, w naszym kraju zyskuje drugie życie. Niestety, rejestracja pojazdu zagranicznego nie jest u nas łatwą sprawą. Warto zapoznać się z jej procedurą, zanim jeszcze kupimy pojazd.

Rejestracja samodzielna czy przez pośrednika?
Obowiązek rejestracji samochodu spoczywa w Polsce na osobie, która sprowadziła auto zza granicy. Jeśli więc kupujemy auto przez pośrednika, to on powinien wcześniej uregulować te kwestie. My powinniśmy nabyć pojazd już zarejestrowany. Dotyczy to zarówno zakupu samochodu w komisie, jak i na giełdzie samochodowej. W przypadku samodzielnego zakupu formalności spadają na nasze barki.

Warto jednak skorzystać z tej opcji, ponieważ unikamy bardzo wysokich prowizji, które naliczają sobie pośrednicy. Poza tym wzrasta nasza kontrola nad zakupem. Mamy możliwość dokładniejszego sprawdzenia kupowanego pojazdu. Załatwiając wszelkie sprawy urzędowe zyskujemy pewność, że dopilnowaliśmy wszystkich formalności. Nierzadko zdarza się, że pośrednicy nie opłacają akcyzy, a kary z tym związane spadają na nowego właściciela. Formalności nie należy się zbytnio obawiać.

Niezbędne procedury
Sprawna i szybka rejestracja to kwestia uporządkowania i zaplanowania sobie wszystkich niezbędnych kroków. Pierwszym z nich powinno być tłumaczenie dokumentacji pojazdu. Musi zostać ona dołączona do wniosku o rejestrację. Tłumaczenie powinien wykonać tłumacz przysięgły. Polskie urzędy nie zaakceptują innej formy. Tłumacz poświadczy swoje tłumaczenie stosowną pieczątką. Dokumenty te warto mieć jeszcze przed rejestracją, bo często wymagane są przy opłacaniu akcyzy. To nasz kolejny obowiązek.
Teraz pora na wykonanie przeglądu technicznego samochodu na jednej z autoryzowanych Stacji Kontroli Pojazdów. Zapewne część aut posiadać będzie przegląd zrobiony w kraju, z którego pochodzą. Jest wówczas możliwość przeglądu uzupełniającego, który jest tańszy od standardowego. Jednak niektórzy urzędnicy mogą zakwestionować ważność zagranicznych badań. Po opłacie akcyzy we właściwym urzędzie komunikacji możemy zarejestrować samochód.

Czeka nas jeszcze ubezpieczenie pojazdu. Jednak pamiętajmy o tym, by ubezpieczenie OC obowiązywało co najmniej od dnia, w którym zamierzamy dokonać rejestracji. Jeżeli samodzielnie sprowadzamy samochód, nie korzystając z usług lawety, posiadanie OC jest również obowiązkowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty