Używany dostawczak? Dlaczego nie?!


Rynek wtórny stał się prawdziwą skarbnicą dla osób poszukujących używanych aut osobowych. Czy można na nim kupić samochód dostawczy? Z pewnością jest to możliwe, jednak trzeba być o wiele ostrożniejszym, niż przy zakupie osobówki. Samochody dostawcze użytkowane są w nieco inny sposób. Przede wszystkim trafiają do firm, gdzie są mocno eksploatowane, przewożąc towary i pokonując setki tysiące kilometrów. W efekcie używane auto dostawcze może być w dużo gorszym stanie, niż auto osobowe z tego samego rocznika. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując używanego dostawczaka.

Dokumentacja i VIN
Dokładne oględziny samochodu warto zacząć od jego podstawowej dokumentacji. Sprzedawca powinien okazać nam dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę ubezpieczeniową oraz numer VIN. Zwracajmy uwagę na wszelkie elementy, które mogą budzić wątpliwości. Naklejka wklejona w dowodzie rejestracyjnym może maskować adnotację o zastawie bankowym. Droższe auta dostawcze często są przedmiotem takiego zastawu. Jeżeli samochód posiada zabudowę specjalną np. chłodnie, warto sprawdzić również dokumentację techniczną dostarczona przez producenta. Auta posiadające windy samoładujące lub podnośniki teleskopowe, powinny być wyposażone w aktualne badanie UDT.

Stan karoserii oraz szyb
Kondycja techniczna używanych dostawczaków to jeden z najczęstszych problemów, z jakim zetkniemy się poszukując tego typu auta. Sprzedawcy używają różnych forteli, by przyciągnąć kupujących. W ogłoszeniach roi się od zwrotów ”oryginalny lakier”, „bez uszkodzeń” czy „bezwypadkowy”. Tymczasem prawda bywa zupełnie inna. Stan karoserii w bardzo łatwy i szybki sposób zweryfikujemy specjalnym miernikiem lakieru. Jeżeli lakier w którymś miejscu znacznie przekracza normę, zazwyczaj oznacza to, że auto uległo stłuczce lub wypadkowi i konieczna była ingerencja blacharza i lakiernika.

Argumentem świadczącym o wypadkowej historii są również uszkodzone szyby. Jeżeli wszystkie pochodzą od jednego producenta i zostały wyprodukowane w tym samym roku, możemy być pewni, że nie były wymieniane. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie pęknięcia, rysy, charakterystyczne pajączki czy gwiazdki.

Ogumienie
To bardzo ważny element w każdym aucie dostawczym. W wielu samochodach dostawczych eksploatuje się opony do momentu, aż wyjdą z nich druty. Regularne sprawdzanie ciśnienia jest zaś jedynie teorią. W przypadku dostawczaka konieczność zakupu kompletu nowych opon to nie mały koszt. Dlatego warto poszukać auta z ogumieniem w dobrym stanie. Istnieje jeszcze jedna kwestia dotycząca ogumienia. Niektórzy w ogóle o niej zapominają, uważając ją za oczywistość. Należy zawsze upewnić się czy samochód jest wyposażony w koło zapasowe. Jeżeli nie, to dla nas solidny argument negocjacyjny. Cena auta powinna zostać wówczas obniżona.

Kierując się tymi wskazówkami jesteśmy w stanie kupić porządnego dostawczaka na użytek własny lub dla firmy. Pamiętajmy, że czujność i zdrowy rozsądek przy zakupie aut używanych to podstawa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Kupujemy auto dla firmyKupujemy auto dla firmy

W wielu firmach samochód to narzędzie ułatwiające codzienną pracę albo wręcz umożliwiające prowadzenie działalności. Trudno wyobrazić sobie współcześnie działające przedsiębiorstwo bez samochodu firmowego. Zakup takiego pojazdu wiąże się jednak z