Zakup używanego samochodu, czyli nie taki diabeł straszny.


Rynek samochodów używanych może okazać się prawdziwym skarbcem. Znajdziemy tu niesamowite oferty. Wraz z pojawieniem się Internetu zyskaliśmy nowe narzędzia do robienia zakupów. Mamy szansę znaleźć samochód z drugiej ręki, który spełni nasze potrzeby i będzie pasował do naszego budżetu. Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących takiego zakupu:

Ustal budżet
Od tego powinniśmy zacząć. Istnieją dwa sposoby zakupu samochodu: zapłata gotówką lub postaranie się o pożyczkę w banku. Jeśli płacimy gotówką, stworzenie budżetu jest całkiem proste. Pamiętajmy, aby nie wydawać wszystkich oszczędności. Odłóżmy trochę pieniędzy na rejestrację i ubezpieczenie oraz ewentualne naprawy w przyszłości. Kredyt pozwoli nam zapewne na zakup droższego auta, ale jego spłata rozłoży się w czasie. Będzie to zobowiązanie finansowe ciążące na nas jeszcze przez najbliższe miesiące, a nawet lata.

Wybierz odpowiednie auto
Musimy wiedzieć, czego szukamy, zanim rozpoczniemy poszukiwania. Przeglądanie wszystkich ofert na ślepo zupełnie mija się z celem. Poświęćmy trochę czasu, aby zastanowić się nad tym, jakiego samochodu potrzebujemy i jakie funkcje ma on spełniać. Na przykład, jeśli mamy dużą rodzinę, samochód powinien mieć wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich i sporo przestrzeni ładunkowej. Zawęźmy pole poszukiwań, tworząc listę niezbędnych funkcji. Następnie wyszukajmy modele posiadające te funkcje. Wyszukiwarki internetowe ułatwią nam zadanie. Przygotujmy listę dwóch- trzech modeli samochodów i dopiero wtedy rozpocznijmy bardziej szczegółowe poszukiwania.

Przetestuj wybrany pojazd
Jeśli znaleźliśmy interesującą ofertę nie pozostaje nic innego, jak dokładnie obejrzeć auto i wykonać jazdę próbną. Wybierzmy taką trasę, która rzeczywiście pokaże nam, jak sprawuje się samochód podczas jazdy. Powinny się na niej znaleźć wzniesienia, chropowata nawierzchnia, ostre zakręty, a nawet odcinki autostrady. Wyłączmy radio lub telefon i wsłuchajmy się w pracę silnika. Możemy w ten sposób wyłapać wszelkie niepokojące dźwięki. Oceńmy, jak zachowuje się samochód przyspieszając i czy posiada wystarczającą moc. Sprawdźmy działanie układu hamulcowego. Sprawne hamulce to podstawa! Zweryfikujmy ergonomię pojazdu. Sprawdźmy czy łatwo dotrzemy do wszelkich elementów sterujących.

Przeprowadź dokładne oględziny
Zobaczmy, w jakim stanie jest karoseria. Widać na niej wszelkie ślady użytkowania. Poszukajmy, zatem wgnieceń, zarysowań, odprysków lakieru. Porównajmy odcień lakieru na wszystkich elementach nadwozia. Jeżeli pojawiają się jakieś różnice, to sygnał, że auto brało udział w stłuczce lub wypadku. To samo dotyczy nierównych szczelin miedzy poszczególnymi elementami nadwozia. Koniecznie obejrzyjmy szyby i skontrolujmy, czy któraś z nich nie była wymieniania. O zużyciu auta wiele powie nam jego wnętrze. Obejrzyjmy, więc dokładnie jego poszczególne elementy takie, jak kierownica, gałka zmiany biegów, tapicerka. W aucie po przejściach widoczne będą przetarcia, plamy oraz zarysowania. Niech nas nie zwiedzie niski stan przebiegu. Przekręcanie liczników jest obecnie nagminną praktyką.

Skorzystaj z usług profesjonalistów
Nie każdy musi być ekspertem w dziedzinie motoryzacji. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z samodzielną oceną samochodu, skorzystajmy z pomocy jednej z profesjonalnych firm np. MotoControler. Po dokładnych oględzinach auta jej pracownik prześle nam szczegółowy raport ze zdjęciami, który ułatwi podjęcie decyzji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty