Goździki w ogródku

kwiaty ogród kobieta

W czasach PRL-u goździki kojarzyły się w oficjalnymi kwiatami, szczególnie z dniem kobiet, czyli ósmym marca. Obecnie w kwiaciarniach goździków już nie ma i czas przywrócić goździki do ogródków. Goździk w ogródku jest bardzo wdzięcznym kwiatem, który może upiększać rabaty, czy ogródki skalne. Liczba wszystkich gatunków goździków wynosi około dwustu pięćdziesięciu. W Polsce w naturalnych warunkach występuje siedemnaście gatunków goździków. Goździki rosną w bardzo zróżnicowanych środowiskach od szczelin skalnych, w których rośnie goździk alpejski do podmokłych łąk, na których rośnie goździk kropkowany. Goździki uprawiane w ogródka dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie byliny.

 

Goździki jednoroczne

 

Goździki jednoroczne wysiewane na wiosnę zakwitają latem i kwitną do jesieni. Zimą wymarzają i na następna wiosnę nie wypuszczają pędów. Goździki jednoroczne dzielimy na goździki ogrodowe powtarzające kwitnienie, goździki chińskie i goździki mieszańcowe. Goździki ogrodowe nie są zbyt wysokie i silnie się rozkrzewiają. Kwiaty goździków ogrodowych obejmują dużą paletę kolorów. Goździki chińskie są wyższe i maja większe kwiaty. Goździki mieszańcowe mają cechy pośrednie. W zależności od odmiany goździki jednoroczne możemy wysiewać na rozsadę od lutego. Goździki pikujemy po wyrośnięciu pierwszej pary liści. Do gruntu wysadzamy pod koniec maja. Kwitnienie goździków jednorocznych można się spodziewać w lipcu. Jeśli nie tniemy kwiatów do wazony, to po przekwitnięte kwiaty należy usuwać.

 

Goździki dwuletnie

 

Rozróżniamy goździki dwuletnie powtarzające kwietnie i nie powtarzające kwitnienia i goździki brodate. Goździki brodate mają pędy zakończone charakterystycznym bukietem drobnych kwiatków. Goździki dwuletnie wysiewamy na przełomie maja i czerwca. Po wyrośnięciu pary listków goździki pikujemy. Przy pikowani goździków nie należy sadzić ich zbyt głęboko. Rozsadę sadzimy nie później niż pod koniec sierpnia. Przy sadzeniu należy ziemię dobrze zlać wodą. Na zimę należy zapewnić spływanie wody z miejsca gdzie rosną goździki. Można ziemię przy goździka zabezpieczyć gałązkami przed przemarzaniem. Goździki dwuletnie, szczególnie goździki brodate mogą kwitnąć jeszcze w trzecim roku.

 

Goździki wieloletnie

 

Goździki wieloletnie są najbardziej zróżnicowana grupą roślin ogrodowych. Są wśród nich goździki niskie, wysokie, czy płożące. Niektóre są wczesne i kwitną już w kwietniu, a niektóre dopiero jesienią. W zależności od gatunku można je sadzić w ogródkach skalnych czy na rabatach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*