Sprowadzanie samochodu zza granicy. Szybko, tanio i bezpiecznie.


Dla osób planujących zakup auta, jedną z ciekawszych opcji jest sprowadzenie pojazdu zza granicy. Niemieckie czy angielskie samochody są zazwyczaj w dobrym stanie technicznym i można je kupić w naprawdę okazyjnych cenach. Jednak rynek zagranicznych samochodów używanych może okazać się dla nas polem minowym. Chwila nieostrożności wystarczy, aby natknąć się na pułapkę. Przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów związanych z zakupem zagranicznego auta.

Samodzielny zakup czy skorzystanie z usług pośrednika?
To pierwsza decyzja, którą będziemy musieli podjąć. Jeszcze kilka lat wstecz handlarze samochodów sprowadzanych z Zachodu byli dla klientów alfą i omegą. Ich porady i rekomendacje często stanowiły podstawę zakupu. Jednak coraz częściej pośrednicy, chcąc zarobić jak najwięcej, oszukują swoich klientów. Bardzo często zdarza się tuszowanie wad pojazdu, jego usterek czy ukrywanie informacji o stłuczkach i wypadkach, które pojazd ma na koncie.

Dlatego dużo osób decyduje się na zakup samochodu na własną rękę. Mamy większe możliwości wyjazdu za granicę, a poszukiwanie odpowiedniego pojazdu w dobie Internetu nie stanowi najmniejszej trudności. Osobną kwestią jest znalezienie pojazdu, który rzeczywiście odpowiada nam pod względem ceny i stanu technicznego. Jednak przy odrobinie determinacji jest to możliwe.

Musimy liczyć się z tym, że zakupione auto będziemy musieli sprowadzić do Polski. Istnieją dwa rozwiązania. Możemy skorzystać z lawety i zapłacić naprawdę sporą kwotę za tego rodzaju usługę. Możemy również przyjechać autem samodzielnie. Konieczne będzie w tym przypadku wyrobienie okresowych tablic rejestracyjnych oraz ubezpieczenia. Następne formalności będziemy załatwiali już w Polsce.

Ubezpieczenie i rejestracja auta zza granicy
Istnieje kilka formalności niezbędnych do tego, aby móc legalnie jeździć samochodem zakupionym poza granicami naszego kraju. Pierwszą jest przetłumaczenie całej dokumentacji pojazdu na język polski. Samodzielne tłumaczenie nie wchodzi w grę. Konieczna jest, bowiem pieczątka tłumacza przysięgłego. Tylko takie dokumenty respektowane są przez polskie urzędy.
Kolejna kwestia to rejestracja samochodu i przeprowadzenie badania technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów. Oczywiście, przegląd techniczny należy wykonać przed rejestracją auta. Rejestracja musi zaś nastąpić najpóźniej w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu.

Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie powinno zacząć obowiązywać najpóźniej od dnia rejestracji. Formalności z tym związane należy, zatem zacząć załatwiać odpowiednio wcześniej. Nie dotrzymanie terminów może skutkować nałożeniem na nas mandatu.
W budżecie posiadanym na zakup samochodu z zza granicy musimy uwzględnić jeszcze dwie opłaty. Pierwszą jest akcyza, drugą opłata recyklingowa. Nie ma sposobu na ich ominięcie. Należy je uiścić w ciągu półtorej miesiąca od daty sprowadzenia we właściwym urzędzie komunikacji.

Teraz pozostaje nam cieszenie się nowym nabytkiem. Jeżeli zachowamy rozsądek i dokładnie sprawdzimy auto przed sprowadzeniem, możemy liczyć na to, że posłuży nam jeszcze długo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty