Ochrona warzyw przed szkodnikami i chorobami

warzywa

 

Warzywa są ulubionym pożywieniem nie tylko ludzi, ale także wielu szkodników. Ponadto na warzywach może się rozwijać wiele chorób. Aby uniknąć chorób warzyw i zjadania ich przez szkodniki nie trzeba od razu stosować silnych środków chemicznych. Zacząć należy od przestrzegania podstawowych zasad uprawy.

 

Podstawowe zasady uprawy warzyw

 

Do wysiewu należy stosować zdrowe nie zakażone nasiona. Rozsada także musi spełniać ten warunek. Starannie przygotowujemy ziemię pod zasiew i rozsadę, a także wykonujemy potrzebne zabiegi agrotechniczne w czasie wzrostu warzyw. Stosujemy płodozmian czyli nie siejemy tych samych warzyw w tym samym miejscu. Podlewanie dostosowujemy do wymagań danej rośliny. Unikamy nadmiernego nawożenia, a także nawożenia jednoskładnikowego. Przestrzegamy terminów siewu i innych terminów agrotechnicznych. Przestrzegamy właściwych dla danych warzyw odstępów między roślinami. Systematycznie usuwamy chwasty. W przypadku pojawienia się roślin chorych szybko je usuwamy. Także usuwamy zauważone jaja i gąsienice szkodników. Pomimo stosowania się to wszystkich tych zasad mogą pojawić się choroby lub szkodniki. Choroby i szkodniki możemy zwalczać metodami bibliologicznymi lub chemicznymi.

 

Biologiczne metody walki ze szkodnikami

 

Biologiczne metody walki ze szkodnikami są najprostsze. Pierwszą jest zadbanie o to, aby w okolicy zamieszkiwały ptaki lub owady zwalczające szkodniki. Zimą ptaki należy dokarmiać. Należy także sadzić w ogródku rośliny nektarodajne, zwabiające owady. Należy unikać oprysków owadobójczych, które są zabójcze także dla owadów pożytecznych. Do zwalczania mszyc używać wywarów roślinnych zamiast środków chemicznych. Najprostszy środkiem pochodzenia roślinnego zwalczającym mszyce jest wywar z tytoniu. Wystarczy na dwa dni w kilku litrach wody namaczać tytoń z jednej paczki papierosów bez podgrzewania. Oprysk takim wywarem zabija mszyce, a jest nieszkodliwy dla innych owadów.

 

Chemiczne metody ochrony roślin

 

Chemiczne metody ochrony roślin są ostatecznością. Korzystamy wyłącznie z preparatów  o niskiej toksyczności i krótkim okresie karencji. Ściśle przestrzegamy zaleceń producenta odnośnie dawkowania roztwory stosowanego do oprysku. Opryski wykonujemy bardzo wczesnym rankiem, a najlepiej późnym wieczorem, gdy nie ma już owadów zapylających. Nie przeprowadzamy oprysków przy silniejszym wietrze. Przestrzegamy zaleceń producenta odnośnie przechowywania i utylizowania  chemicznych środków ochrony roślin.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*